Organisation
General Chairs
Andreas Henrich (University of Bamberg)
Daniela Nicklas (University of Bamberg)
Maximilian E Schüle (University of Bamberg)
PC Chairs
Meike Klettke (University of Regensburg)
Ralf Schenkel (University of Trier)
Honorary Chair
Klaus Meyer-Wegener (FAU Erlangen-Nuremberg)
Track Chairs
Systems: Felix Schuhknecht (University of Mainz)
Theory: Nicole Schweikardt (HU Berlin)
Data Engineering: Thorsten Papenbrock (University of Marburg)
Information Retrieval: Klaus Berberich (HTW Saarland)
Innovation and Use Cases: Felix Gessert (Baqend, University of Hamburg)
Special Chairs
Industry: Bernhard Mitschang (University of Stuttgart)
Demo Program: Alexander van Renen (UTN), Varun Pandey (TU Berlin)
Data Science Challenge: Wolfram Wingerath, Marco Grawunder (University of Oldenburg)
Proceedings: Alexis Engelke (TUM)
Student: Rainer Gemulla (University of Mannheim)
Workshop/Tutorials: Carsten Binnig (TU Darmstadt)
Reproducibility: Ziawasch Abedjan (TU Berlin), Lawrence Benson (TUM)
Awareness:
Publicity: Ruben Mayer (University of Bayreuth)
Programm Commitee
Ziawasch Abedjan | University of Hannover |
Tanja Auge | University of Regensburg |
Nikolaus Augsten | Uni Ac |
Alexander Böhm | SAP |
Timo Breuer | TH Köln |
Jens Dittrich | Universität des Saarlandes |
Michael Färber | KIT |
Dominik Freydenberger | Loughborough, UK |
Maik Fröbe | University of Jena |
Ingo Frommholz | University of Wolverhampton |
Michael Gertz | University of Heidelberg |
Anika Groß | HS Anhalt |
Torsten Grust | University of Tübingen |
Hazar Harmouch | University of Amsterdam |
Florian Heinz | OTH Regensburg |
Katja Hose | TU Wien |
Alfons Kemper | TUM |
Andreas Kipf | TU Nürnberg |
Steffen Kläbe | Actian |
Birgitta König-Ries | University of Jena |
Udo Kruschwitz | University of Regensburg |
Wolfgang Lehner | TU Dresden |
Jochen Leidner | HS Coburg |
Thomas Mandl | University of Hildesheim |
Stefan Maneth | University of Bremen |
Wim Martens | University of Bayreuth |
Norman May | SAP |
Philipp Mayr | GESIS |
Stefan Mengel | Lens, FR |
Sebastian Michel | TU Kaiserslautern |
Jelena Mitrovic | University of Passau |
Ingo Müller | ETHZ |
Felix Naumann | HPI Potsdam |
Thomas Neumann | TUM |
Fabian Panse | HPI Potsdam |
Holger Pirk | Imperial College London |
Cristian Riveros | PUC Chile |
Gunter Saake | OvUG Magdeburg |
Philipp Schär | TH Köln |
Stefanie Scherzinger | University of Passau |
Markus Schmid | HU Berlin |
Holger Schwarz | Universität Stuttgart |
Bernhard Seeger | University of Marburg |
Thomas Seidl | LMU München |
Günther Specht | University of Innsbruck |
Knut Stolze | Ocient |
Uta Störl | FernUniversität Hagen |
Jens Teubner | TU Dortmund |
Andreas Thor | HTWK Leipzig |
Marina Tropmann-Frick | HAW Hamburg |
Annett Ungethuem | Universität Hamburg |
Hannes Voigt | Neo4j |
Lena Wiese | Universität Frankfurt |
Steffen Zeuch | TU Berlin |
Tobias Ziegler | TU Darmstadt |